SoftAir.hu
Airsoft fórum
KERESÉS
Vezérlőpult
Konverter
Cikkek

Taglista
Csoportok
GyIK
MASZ 2015
Fórumszabályok
Webmail
JÁTÉK NAPTÁR
Pontos idő: pén. jún. 22, 2018 8:21 am

Időzóna: UTC + 1 óra

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 106 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző PM
Fórumtag

HozzászólásHozzászólás témája: Re: Keleti Blokk
HozzászólásElküldve: kedd nov. 05, 2013 3:11 pm
HozzászólásMutasd csak ezt az üzenetet

Terrortámadás írta:
minden tank felülről a leg sebezhetőbb!

a kummulativ sugárnak nincsen "ereje" ereje egy ütésnek van vagy jelen esetben egy kinetikus energiával működő lövedéknek.
a kummulativ sugárnak intervalluma van amin belül sebez, amilyen páncélzatot át tud égetni. nem elsősorban a sugár pusztít az élőerőben hanem a sugár "berobbanása" és "átégető hatása során" keletkező acél törmelék. Magyarul és parasztosan szólva a közdőtér vagy a torny belseje szakad le és az mint egy izzó sörét öli meg a legénységet. Ha láttál már üreges lövedék által okozott sérülést láthatod, hogy a páncél külső részén egy "kis lyuk" található viszoht belül egy jelentős részen károsodott (leszakadt-levállt) a páncélzat belső része..

hali
Bocs ,de asszem kijelenthetjük hogy az ismereteid a páncélátütési mechanizmusokról ,keverednek.

Kép

üdv

Vissza a tetejére
HozzászólásHozzászólás témája: Re: Harckocsik, avagy a nagyvasak
HozzászólásElküldve: kedd nov. 05, 2013 3:03 pm

giconda: egy egyszerű bocskoros földműves aki kenyérré kovászolja a földet akár csak te 8)

Vissza a tetejére

Fórumtag

HozzászólásElküldve: kedd nov. 05, 2013 10:38 am

Az indexes MH megsemmisult topicban azt irtak a szakik, hogy a BMP elsosorban azert lett kivonva mert a lantalpas mivolta miatt "offenziv" technologia /wtf?/. Ami temeszetesen egy hulye megfogalmazas az mellett hogy ordas baromsag, de a dontest indoklo szemleletet tukrozi. Egyfajta gesztus a szomszedos orszagok fele, amit amugy mindenki tojik le magasrol. Lasd meg a Scudok kivonasa es bazari showmusor kereteben valo felrobbantasa.

Vissza a tetejére
Fórumtag

HozzászólásElküldve: kedd nov. 05, 2013 9:44 am

Mi? Szétvágták őket?

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: kedd nov. 05, 2013 7:21 am

Kakukk írta:
Aztán ugyanettől a szakszitól hallgattam az is ahogy könnyes szemmel meséli hogyan vágták szét lángvágóval a saját gépét.

Úgy tudom hasonlóan bántak el a taszári humvee-kel is...

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Moderátor

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 11:13 pm

Boby.G írta:
A Zrínyin hallottam egy harckocsizótól hogy szvsz azért is szerelték le a BMP-1 -ket mert a lánctalp felszedi az aszfaltot, a BTR-80 -as meg a gumikerekeivel egyenesen kíméli azt.

2002 környékén a seregben BMP-sek mondták, hogy a gödöllői üzemben teszt alatt volt a moduláris gumipogácsa. Nem tudom itthon találták-e ki, de felszerelték volna.
Aztán ugyanettől a szakszitól hallgattam az is ahogy könnyes szemmel meséli hogyan vágták szét lángvágóval a saját gépét.
"We don't lead. We don't follow. We just make our own damn way!"

Vissza a tetejére
Fórumtag

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 10:58 pm

SZU írta:

Amúgy meg ha a "köves" sivatagba pont jó (azért a sivatagok nem csak kövesek), akkor majd minden európai terepen megfelelne a talajnyomási együtthatója.

Nem a tömeg a lényeg, hanem a megfelelően széles lánctalp. Persze nem lehet a végtelenségig növelni egyiket sem.

Ott a pont!

Nem tudom hogy a modern harckocsikon mennyire gyakran váltogatják a keskeny/széles lánctalpakat.
II.vh-s harckocsik esetén olvastam csak róla:
"A Tiger ausf.H-t kétfajta lánctappal látták el: s 725mm széles harci és a 520 mm-es szállításhoz használt lánctalpakkal." A szélesebbikkel nem fért volna föl a vagonra.
Magyar viszonylat:
A Zrínyin hallottam egy harckocsizótól hogy szvsz azért is szerelték le a BMP-1 -ket mert a lánctalp felszedi az aszfaltot, a BTR-80 -as meg a gumikerekeivel egyenesen kíméli azt.
Gumibetétesre cserélni a lánctalpat meg drága mulatság ugye...
Pedig a BMP-1 -nek is elől van a motorja "ergo a személyzet jobban védett a frontális támadásokkal szemben" !

A Vörös Tér sem véletlenül nincs leaszfaltozva...
2010-ben még ha jól látom "harci" lánctap
Kép

Itt már óvják a környezetet
2013-ban pedig már a gumibetétes verzió
Kép

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 10:56 pm

Kellett ez ide mint egy falat....

Itt van ni ez csak,hogy köze is legyen az egészhez.

Idézet:
Kijelenthetjük, hogy a páncélosok mint fegyvernem fölött...

Az te meg ki a fa...vagy? :lol:

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 10:39 pm

Nincsen "legjobb" tank a világon, ezt nem is lehet kijelenteni. Vannak feladatok amikre vannak bizonyos tank típusok amik nagyon jól teljesítenek!
Mivel a tankban emberek, lőszer és üzemanyag is fellelhető, ráadásul még lőnek is rá ezért a tervezés során csak a két rossz közül tudnak választani a gyártók.

A páncél vastagságát tovább növelni értelmetlen lenne, mert ez jelentős súlynövekedést okozna (és felesleges is mert sokkal olcsóbb és nagyon komoly akár kézi páncélelhárító fegyverek léteznek) így a védelem más irányok felé mutat.

A britteknél sikerült először olyan bevonattal ellátni a páncélost ami kamerák és a páncéltestre rávetített kép segítségével "láthatatlanná" teszi a harckocsit erről youtube video is fellelhető. Azt hiszem a BAE Systems az elkövető, elképesztő amit elértek...

Továbbá a felderíthetőséget és mint célpont azonosítást igyekeznek megnehezíteni a különböző gyártók. Végül de nem utolsó sorban a javítási idő tényezőt rövidítik le a minél egyszerűbb modul szerű elemek (pl motor egyben kiemelhető és javítható számítógépes diagnózist ad a motor maga milye nem működik...) alkalmazásával.

Kijelenthetjük, hogy a páncélosok mint fegyvernem fölött (halkan mondom) eljárt az idő. A mobil, gyors reagálású akár páncélelhárításra is alkalmazható gépesített gyalogságé és a légierőé a jövő!

Vissza a tetejére

Fórumtag

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 9:20 pm

Azért egy Leopard 2-es sem kicsi:

Magasság 3 m
Tömeg 62 tonna

Az M1A1 Ambrams lényegesen alacsonyabb, de ugyanez a súlycsoport:

Magasság 2,43 m
Tömeg 63 t

Ebben a tekintetben a ruszkik a visszafogottak T-90:

Magasság 2,225 m
Tömeg 46,5 tonna

Amúgy meg ha a "köves" sivatagba pont jó (azért a sivatagok nem csak kövesek), akkor majd minden európai terepen megfelelne a talajnyomási együtthatója.

Nem a tömeg a lényeg, hanem a megfelelően széles lánctalp. Persze nem lehet a végtelenségig növelni egyiket sem.

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 9:06 pm

Jose írta:
Hali!
Merkava
Szerintem a világ legjobb tankja függetlenül politikai és vallási szempontoktól. Izrael a saját földi és harcászati tapasztalataihoz alkotta. Meg amúgy is szép:) J

Jah csak qrva nagy és qrva nehéz 65 tonna... a király Tigris volt 69 t
Oda a köves sivatagba pont jó, azért megnézném a tajgán olvadás után :snakeman:

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 8:58 pm

"Egy nagyon érdekes kép ami elég jó magyarázatot ad arra, hogy Merkava elrendezését miért nem használják mások

Kép

Jól látni hogy mivel szinte az összes lőszer mindenképpen hátul van tárolva, az egész harckocsi meglehetősen sérülékeny a szemből de kissé oldalról érkező találatokra. Persze lehet ez az izraelieket nem izgatja annyira, mert tudtommal nem nagyon folytatnak/folytattak manőverező hk. csatákat, inkább a lesállásból, szemtől szembe egymásra lövöldözés volt a jellemző (helyi sajátosság).

Hátránya még az elől lévő motornak a hátul elhelyezett torony. Lefelé kevésbé lehet kitéríteni a löveget. Ha elől van a torony, akkor akár -6°, sőt, egyes típusoknál -10° ig is kitéríthető a löveg lefelé, ami hasznos, ha magaslati pozícióban vagy. Hátul elhelyezett toronynál ez érthető okokból sokkal kisebb, akár csak 0°-is lehet.

A motor elől való elhelyezése ront a jármű felderíthetőségén is, lévén nehezebb elrejteni a forró hűtőt és kipufogó gázokat, melyet általában oldalra pöfékel ki az ilyen harckocsi -> szemből is jól láthatóan. Ha hátul van a motor, akkor ideális esetben a harckocsitest árnyékolja ezeket a hőforrásokat.

Gond még, hogy a gyalogságot támogatni csak 10 lövés erejéig képes a "csapatszzállító" Merkava, mert a lőszerkészlet helyén viszi a gyalogosokat... "

Személyes véleményem ez mellé, hogy a merkavákat kifejezetten sivatagi körülmények közé tervezték. Szóval az általad a világ legjobb tankjának kikiáltott merkava nem biztos, hogy fényesen teljesítene -30°ban, vagy a 100% páratartalomban a trópusokon. Sem a tisztán városi küzdelemben. Bár ott igazából egyik MBT sem remekel gyalogsági támogatás nélkül.

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 6:02 pm

Hali!
Merkava kapcsán jött fel az előre szerelt motor (ha jól gondolom). Valaki nem tette meg
eddig akkor itt a lehetőség:)
http://hu.wikipedia.org/wiki/Merkava
Szerintem a világ legjobb tankja függetlenül politikai és vallási szempontoktól. Izrael a saját földi és harcászati tapasztalataihoz alkotta. Meg amúgy is szép:) J

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 2:01 pm

minden tank felülről a leg sebezhetőbb!

a kummulativ sugárnak nincsen "ereje" ereje egy ütésnek van vagy jelen esetben egy kinetikus energiával működő lövedéknek.
a kummulativ sugárnak intervalluma van amin belül sebez, amilyen páncélzatot át tud égetni. nem elsősorban a sugár pusztít az élőerőben hanem a sugár "berobbanása" és "átégető hatása során" keletkező acél törmelék. Magyarul és parasztosan szólva a közdőtér vagy a torny belseje szakad le és az mint egy izzó sörét öli meg a legénységet. Ha láttál már üreges lövedék által okozott sérülést láthatod, hogy a páncél külső részén egy "kis lyuk" található viszoht belül egy jelentős részen károsodott (leszakadt-levállt) a páncélzat belső része..

Szerintem pedig mindkettő veszélyes. Viszont sokkal jobb ötlet ha a motort tényleg előre helyezik és az még egy "extra " védelmet nyújt a legénységnek SZEMBŐL ÉRKEZŐ találatok esetén. És mivel a tank egy offenzív fegyver aminek az "erejét" a mozgási képesség és a páncélzat adja EGYÜTTESEN (a löveg és a géppuskák mellett ugye) úgy kell helyezkedjen, és úgy is kell elhelyezni, hogy lehetőség szerint szemből találkozzon az elhárító lövedékekkel. Hangsúlyozom, elméleti síkon és alkalmazási doktrináját tekintve.

Javaslom, hogy ha további kérdésed van a vitát illetően írjál pm-et vagy nyissunk egy páncélosok topicot, mert a belső hang azt mondja, hogy eléggé kiveséztük a témát.

Vissza a tetejére

Fórumtag

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 1:45 pm

Igen, ebből az érvelésből magától értetődő, hogy a tervezésekor a T72-nek inkább felül kellene vékonynak lennie mint alul.

Erről sajnos semmilyen infót nem találok. Kéne valami rajz, ahol mutatják a vastagságát a páncélzatnak.

Igen, a front páncélzat egy fokkal magyarosabb mint a front hull, de pontatlanabb is, mert a hull, azaz talán a teknő páncélvédettsége nem egyezik meg mindenhol, de főleg nem a torony páncélzatával.

Tudom mit és hogyan csinál a kummulatív. Egyszerűen félreérthetően fogalmaztam.

Ha most már letisztáztuk azt hogy mit írtunk mind a ketten és a moderátor szemmel láthatólag még nem nyomott rá a piros betűre, akkor folytathatjuk. =)

Szerinted mi a veszélyesebb? Ha a kummulatív sugár átküzdi magát a hátsó páncélon és szinte ereje teljében találja be a motort, legyen az bár extra páncélozott, vagy sem (t72 ről van szó), vagy szemből a front hullon hatol át és a sugár java ereje elmegy a páncélzat leküzdésével és akkor találja magát szembe a legénységgel, vagy a motorral?

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 12:49 pm

a zóna lájtosan moderált terület tudtommal.... ez egy informatív vita nem pocskondiázás és a keleti blokkhoz tartozó témát feszegetjük.

a t72 nem modern tank. 1967 ben került rajzasztalra és a cél ami miatt léterhozták elmaradt. ez egy olcsó relative nagy tűzerejű páncélos amit sugárfertőzött területen vívott PÁNCÉLOS ütközetekben kívántak bevetni a Nato ellen jobb esetben a Németalföldön...

viszont még mindig alulról jobban védett mint felülről, ez abból a -szintén paraszti- elgondolsából adódik, hogy aknát telepíteni könnyebb egyszerűbb és nagyobb valószínűséggel okoz problémát mint egy berepülő vadászbombázó aki mind gépágyúval mind levegő föld rakétával semlegesítni tudja a páncélost. Jegyezzük meg, hogy 1967 környékén az Oroszok komoly légvédelemmel rendelkeztek mint csöves, mind légvédelmi rakéták szintjén. (lásd vietnam) és csapatlégvédelemről beszélek, önjáró légvédelmi eszközökről.

végezetül pedig azt írtad, hogy ha valami a "fő páncélzaton" amit front páncélzatnak hívnak "áttör az már eléggé le lesz gyengülve"... én ebben a kontextusból azt vettem le, hogy a páncél áttörése úgy lelassítja a lövedéket, hogy az már a tank belseje felé haladva veszít az erejéből.. ez a kinetikus energiával működő pl wolfrám karbid magvas, vagy uránmagvas lövedékek esetében állhat fenn. A kummulativ lövedék (már a 40es években feltalálásának idejében) egyáltalán nem sebesség függő, ráadásul üreges lövedékről beszélünk ami "puha mint a vaj".

Zephir: Mire való a fórum ha nem a betümatekra és a mocsárharcra? Talán még szélmalomharcra is ? :)

Vissza a tetejére

Fórumtag

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 12:17 pm

Terrortámadás írta:
mint leírtam számos fejlesztés érhető el még a t72es...
...nincs nyilván tartva milyen módosításokkal érkeznek Oroszországból és Iránból Assadhoz a tankok. lehet semmilyennel.

Az említett páncélos kigyulladt pikk-pakk. A videón szereplő esetet taglaltam. Nem mást.

Idézet:
a tank legsebezhetőbb felülről még mindig mondom. alulról jelentős akna elleni védelem található. több modern tank mint pl a leopard2 is bizonyos páncélelhárító akna tipusok ellen védve van (lánctalp sajnos nem)

Linket róla, hogy az alap T72 rendelkezik bármilyen jelentős akna elleni védelemmel.

Szépen elmeséled a haditechnika általános történetét, de én nem állítottam azt hogy minden modern harckocsi hátulról a legsebezhetőbb.

Idézet:
"főpáncélzat" :) micsoda elnevezések.... )

Oké, nem találtam hirtelen magyaros kifejezést a front hull armorra. Szemből főpáncél kifejezést mindenki megérti.

Idézet:
illetve annak a ténynek az ignorálása, hogy a kummulatív-üreges töltetnek nem a sebessége fontos

Hol írtam a sebességéről? Miből gondolod, hogy két fröccs közben azt taglaltam hogy kinetikus energiával történi bármi is a kummulatív tölteteknél? "Áttör valamiről" meséltem. Félreérthető lehet, szerinted az átéget valami jobb lett volna? =)

Idézet:
és eléggé szép dolog a neked írt levelet itt megosztani azt hiszem ez a levéltitok sértését kimeríti :)

A hangvétel amit a publikban csinálsz nem áll egyenragban azzal amit "odaát" megengedsz. Ezt megosztottam a néppel. Bocs.

Idézet:
ne légy durcás, menni fog ez egyszer! segítek mondom

Kösz. Az infókat megkaptam, majd helyére állítom magamban.
Nem mondom, hogy nincs igazad. Igazad van.

Csak abban nem ahogy az enyémre rátámadtál.
Meg abban sem, ahogy privátban nyomtad.
Meg pár kijelentésembe úgy kötsz bele, hogy általánosságban igazad lenne, de a videót tekintve nem.

Most hagyjuk abba a vitát, mert annyira off a keleti blokktól, hogy percek alatt kipucolja valami admin. Ha folyatni kívánod titkos ( :D ) üzenetben mehet.

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 11:46 am

mint leírtam számos fejlesztés érhető el még a t72es de akár a t55ös harckocsihoz is.
jobb stabilizátor, hőkép alkotó célzórendszer, utólagos páncélzat, öntömítő és páncélozott üzemanyagrendszer, sorolhatnám...

(A Lengyelek, Izrael, a Németek és az Oroszok is ajánlanak hozzá módosításokat)

ezekkel utólag is fel lehet szerelni a harcjárművet, nincs nyilván tartva milyen módosításokkal érkeznek Oroszországból és Iránból Assadhoz a tankok. lehet semmilyennel.

a tank legsebezhetőbb felülről még mindig mondom. alulról jelentős akna elleni védelem található. több modern tank mint pl a leopard2 is bizonyos páncélelhárító akna tipusok ellen védve van (lánctalp sajnos nem)

nem mondtam, hogy teljesen rossz amit írsz, a józan paraszti ész nálad fellelhető. viszont a féligaz, pontatlan megnevezések a "Ha szemből a fő páncélzaton véletlen mégis áttör valami, az már eléggé le lesz gyengülve ahhoz, hogy a motorblokkon is áthatoljon, illetve belső tüzet okozzon" (valami :) , "főpáncélzat" :) micsoda elnevezések.... ) illetve annak a ténynek az ignorálása, hogy a kummulatív-üreges töltetnek nem a sebessége fontos, hiszen nem kinetikus energiával sebez hanem a benne lezajlódó kémiai folyamatoktól.... tehát amit idevetettél észosztás gyantánt az arra késztetett, hogy a filmekből, meg haveri sörözéseknél rádragadt féligazságokat kitisztázzam.

és eléggé szép dolog a neked írt levelet itt megosztani azt hiszem ez a levéltitok sértését kimeríti :)

ne légy durcás, menni fog ez egyszer! segítek mondom

Vissza a tetejére

Fórumtag

HozzászólásElküldve: hétf. nov. 04, 2013 9:44 am

Idézet:
még az a szerencséd SZU a "vitánk kapcsán", hogy a szókincsed olyan változatos, és egy összetett mondatot is simán kirázol az ujjadból!

hasznld a levelemben küldött szavakat, hogy egy választ megfogalmazz!!! igyekeztem sokat írni.

Hello!

Minek válaszolsz szépen, konstruktívan a publikban, ha PMben meg lemész aljába?

Személyeskedésből jeles lennél dedóban.

Most kezdjek el válaszolni szépen?
Rendben:

Amit leírtál az mind nagyon szép és jó. De sehol nem cáfolja meg az én írásomat. Kicsit még alá is támaszt.

Idézet:
A cikk írója külön kiemeli, hogy a motor áthelyezése a páncéltestben előre pontosan az élőerő védelmét szolgálja.

Azt írtam, az izraeliek védik a katonáikat, ezért van elől a motor. Köszi a megerősítést.

Idézet:
A modern tankok sajátja, az öntömítő, páncélozott!! üzemanyag tartály alkalmazása.

A T72 és régebbi szovjet harckocsik szerinted megfelelnek ennek a modern tanknak?
Szerintem nem. De dobj egy linket, ahol megemlítik a T72-nek ezt a tulajdonságát.

A tank leggyengébb része a teteje? És az aljáról hallottál már? =)
És mégis hogy jön ez az én hozzászólásomhoz, meg a videóhoz? A találat a kolléga állítása szerint hátulról kereszetül ment a harckocsin. Erre válaszoltam.

Vagy te érted amit írtunk?
Idézet:
Végezetül a tank -szintén- sebezhetőbb hátsó része ritkán v alig kap találatot hagyományos páncélos csatában

Ez így van. A videón nem épp hagyományos páncélos csata volt megörökítve. A vita sem erről szólt. De azért köszi a felvilágosítást. Nekem nem volt új infó, de mint
tudjátok, gyermek vagyok, nézzétek el.

Szerk.:

És még bele sem mentem a helyesírásod elemzésébe.
Mert ahhoz képest, hogy rajtam számon kéred az összetett mondatokat (ami érdekes, mert csak a te beböfögésedre írtam egy sorosokat), te hadilábon állsz a nyelvtannal.

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
HozzászólásElküldve: vas. nov. 03, 2013 10:52 pm

Az 1982es libanoni invázió során az IDF a következő tapasztalatokat szűrte le a Merkava tank alkalmazását illetően (páncélvédelem)
-a sikeres találatoknak 61% ütötte is át a páncélzatot (ez 2006ban már csak 41% )
-a közvetlen találatok 30%-a ami a küzdőteret is fenyegetheti. Ténylegesen a találatok 13%-a érte el a küzdőteret és okozott kárt az élőerőben.

A cikk írója külön kiemeli, hogy a motor áthelyezése a páncéltestben előre pontosan az élőerő védelmét szolgálja.

A modern tankok sajátja, az öntömítő, páncélozott!! üzemanyag tartály alkalmazása. A motor közvetlen találata esetén a belobbanó üzemanyagtól a tank lószerkészletét egy páncélozott, tűzálló konténer védi a berobbanástól. (ezt általában 30p-60p ben tudják produkálni a gyártók)

A merkava tankot ért összes találatnak mindösszesen 15%a ért el olyan súlyos találatot, hogy a tank kigyulladt. Eddig a tank alkamazása óta mindösszesen 1 db tankról tudunk ami kiégett.

A szír videóról csak annyit, hogy ezek a tankok t-55 östől felfelé lévő páncélosok. Tudtommal a legmodernebb tank is a t72es. Ezeket a tankokat lehet modernizálni a páncélvédettségüket növelni kiegészítő védelemmel, de alapjában véve öreg konstrukciók. Legjobb esetben is páncélosok elleni hadviselésre lettek kifejlesztve nem városharcra.

A tank leggyengébb része valójában nem a hátulja hanem a teteje. Felülről akár egy 20-30mm es gépágyú is komoly sérüléseket tud okozni a (torony és a motor) páncéltesten.
De a javelin rakéta rendszer is felülről semmisíti meg a tankot.
http://www.youtube.com/watch?v=x6_JpPvWCAQ

Végezetül a tank -szintén- sebezhetőbb hátsó része ritkán v alig kap találatot hagyományos páncélos csatában. Hiszen a tankok fő profilja az ellenséges tankok megsemmisítése, és a gépesített gyalogság támogatása. A támadást (pontosan a gyalogság komoly fenyegetése miatt akik kézi elhárító fegyverekkel vannak felszerelve) szinte soha nem a tankok vezetik. Azok a nagyobb lőtávjukból adódóan a (már leírt) gépesített gyalogság mögött biztosítják a tűztámogatást.

Vissza a tetejére

Fórumtag

HozzászólásElküldve: vas. nov. 03, 2013 12:56 pm

Tatanka írta:
Akkor viszont a Merkavákban miért van elől a motor? Mert ha jól tudom, ott kifejezetten azért kerültek előre, hogy plusz védelmet nyújtsanak.

Nem ugyanaz a helyzet. Hátul áthatol egy teljes erejében lévő komulatív sugár, azt a motorblokk érzékenyen fogja venni, meg az üzemanyag is.

Ha szemből a fő páncélzaton véletlen mégis áttör valami, az már eléggé le lesz gyengülve ahhoz, hogy a motorblokkon is áthatoljon, illetve belső tüzet okozzon. Viszont ugyanebben az esetben, ha a motor hátul van és az áttörés szemből sikeres volt, az a legyengült rész is elegendő az élőerőt károsítani.

Az izraeliek meg fontosabbnak ítélik az embereik életének óvását ennél.

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Tiszteletbeli Játékszervező

HozzászólásElküldve: vas. nov. 03, 2013 2:56 am

A nyomás lökte ki az embert a tankból, és nem ez az első videó, amin ilyesmi látható.
Van részletes orosz elemzés, majd megtaláljátok. :wink:

Vissza a tetejére
RAINBOWUSER

HozzászólásElküldve: szomb. nov. 02, 2013 4:29 pm

Még az, de mikor beér az oszlopok alá, még ott is körbe lövik a szerencsétlent, lehet látni hogy hullik a vakolat az oszlopról...:O

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: szomb. nov. 02, 2013 2:52 pm

SZU írta:
Ezen mi a meglepő? Hátulról van a legvékonyabb páncélja. Az csak természetes, hogy hátulról átmegy rajta, meg a motoron is. A motor vastagsága nem számít ott már. Max az emberek nem a komulatív sugár miatt halnak meg, hanem a kigyulladt üzemanyag és a bent elműködő lőszerek miatt.

De elől nem jött ki rajta. Ezt jelenti ugyanis hogy hosszában átvinni.

Utóbbiban is igazad van! :)
Előbbiben pedig azt találtam meglepőnek, hogy földi halandó lévén azt gondolnám, a motorblokk többrétegű, üreges acél valami, és ez elég ahhoz, hogy hatékonyan felfogja a kumulatív sugarat/eloszlassa az energiáját. Ezért is páncélozzák kevésbé a tankok seggét. Tudom, valójában csak az anyaggal meg a tömeggel spórolnak. Akkor viszont a Merkavákban miért van elől a motor? Mert ha jól tudom, ott kifejezetten azért kerültek előre, hogy plusz védelmet nyújtsanak.
Nézem újra és újra a videót, és nem látom át, hogy a p!csába élte túl a fickó, főleg mivel akkor repült ki, mikor fáklya lett a tankból! Ropogósra kellett volna sülnie, ehhez képest még volt lélekjelenléte is fedezékbe szaladni, nagy taps jár érte... 8)
Térkép: http://archivportal.arcanum.hu/maps/htm ... oogle.html

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: szomb. nov. 02, 2013 11:23 am

Szia,

Csokáv írta:
Fingom nincs. :roll:

Tehát, mi derül ki ebből:
1. Kissé hiányos a természettudományos műveltséged. :P
2. Ez 1 baromi szar ábra. :evil:
3. Hogy igazad van. :)) És némileg nekem is. :wink:

A köd: folyadék cseppekből álló aeroszol. Ez azért inkább felejtős, bár :o

"a water fog sprayed around the vehicle; the presence of large droplets absorbs in infrared band"

Tehát itt nem a fényszóródás, hanem az abszorpció jelensége lép fel és működik. :)

Csokáv írta:
Többféle megközelítés van ezek szerint. Van, ami hőt bocsát ki (égő foszforos cucc), van, ami a megfelelő részecskeméretet állítja elő ami az infrát is szórja (lásd ábrád). Egészen meglepő anyagokkal is dolgoznak a felsorolás szerint.

Igen, valójában a "meleg" füst a hatékony, amikor forró vagy izzó szilárd részecskék képezik az aeroszolt, mint pl. :)

"aerosol of burning red phosphorus particles and aluminium coated glass fibers"

Ez IRben emittál, és azért nem tekinthető hétköznapi füstnek. :D Ez már inkább:

"Carbon (most often graphite) particles present in the smokes can also serve to absorb the beams of laser designators."

Aztán van itt minden, mint a búcsúban: :rolleyes:

"brass or graphite, particles of titanium dioxide, or terephthalic acid, aerosol of dust, "

Sőt, azt írják, hogy "dry powder fire extinguisher", vagyis a poroltó is hatásos lehet a távoli IR tartományban. :shock:

Köszönöm, hogy lehetővé tetted, hogy jobban elmélyedjek ebben az érdekes témában és (részben) revideáljam a nézetemet. :D

Üdv, roberto

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: szomb. nov. 02, 2013 11:07 am

Tatanka írta:
Láttam egy részletesebb beszámolót az esetről, az nem meglepő, hogy ezt a régi tankot elintézi egy RPG-29-es, de azért az durva, hogy hosszában vitte át, hátulról, a motort átlyukasztva jutott be a küzdőtérbe!

Ezen mi a meglepő? Hátulról van a legvékonyabb páncélja. Az csak természetes, hogy hátulról átmegy rajta, meg a motoron is. A motor vastagsága nem számít ott már. Max az emberek nem a komulatív sugár miatt halnak meg, hanem a kigyulladt üzemanyag és a bent elműködő lőszerek miatt.

De elől nem jött ki rajta. Ezt jelenti ugyanis hogy hosszában átvinni.

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: szomb. nov. 02, 2013 10:10 am

Ha már a tankoknál tartunk, így néz ki, mikor berobban a lőszer! Erre a T-72-esre sem ártott volna egy fejlettebb védelem... :|
De azért hihetetlen, hogy a kirepülő fickó túlélte!
0:55-től:

Láttam egy részletesebb beszámolót az esetről, az nem meglepő, hogy ezt a régi tankot elintézi egy RPG-29-es, de azért az durva, hogy hosszában vitte át, hátulról, a motort átlyukasztva jutott be a küzdőtérbe!

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: szomb. nov. 02, 2013 9:08 am

Fingom nincs. :roll:
Viszont azt tudom ebből mi:
Idézet:
Whereas smoke screens would originally have been used to hide movement from enemies' line of sight, modern technology means that they are now also available in new forms; they can screen in the infrared as well as visible spectrum of light to prevent detection by infrared sensors or viewers, and also available for vehicles is a superdense form used to prevent laser beams of enemy target designators or range finders on vehicles.

Itt van sokféle felsorolva (biztos van autentikusabb forrás, de akkor keresgélni kéne):
http://en.wikipedia.org/wiki/Smoke_scre ... red_smokes

Többféle megközelítés van ezek szerint. Van, ami hőt bocsát ki (égő foszforos cucc), van, ami a megfelelő részecskeméretet állítja elő ami az infrát is szórja (lásd ábrád). Egészen meglepő anyagokkal is dolgoznak a felsorolás szerint.

Vissza a tetejére
Fórumtag

HozzászólásElküldve: szomb. nov. 02, 2013 8:28 am

Szia,

Csokáv írta:
De

Ok, akkor nézzük, mint mond a fizika: :?

Kép

4. ábra. A fény szóródásának hullámhosszfüggése (l) és részecskesugár-függése (r).
Q a szóródott és a beesô fény intenzitásviszonya.
a) Rayleigh-tartomány, b) Mie- v. Tyndall- v. "sárga Hold" tartomány, c) "kék Hold" tartomány, d) "fehér" vagy hullámhosszfüggetlen tartomány

Szerinted ebből az ábrából mi olvasható ki? :wink:

Üdv, roberto

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: pén. nov. 01, 2013 7:42 pm

ha nem lenne, akkor mindenki azt használná ;)

Vissza a tetejére
Fórumtag

HozzászólásElküldve: pén. nov. 01, 2013 7:38 pm

roberto írta:
Szerintem IR által áthatolhatatlan köd vagy füst nem nagyon létezik. :(

De

Vissza a tetejére
Fórumtag

HozzászólásElküldve: pén. nov. 01, 2013 9:26 am

Köszi Tatanka ezt a részletes anyagot. :D Most már nem halok meg bután. :)) Anyám, hogy mik vannak. :shock: Ilyen védelmi rendszert idáig csak a harci repülögépeknél olvastam. :wink: 1-2 comment:

Tatanka írta:
-Az infrafény számára is áthatolhatatlan ködöt/füstöt képező gránátokat lő ki.

Szerintem IR által áthatolhatatlan köd vagy füst nem nagyon létezik. :( És nem is ezt csinálja, hanem tüzijáték petárda szerű, apró égő/izző részecskékből álló felhőt képez. :wink: Na ezzel tényleg nem tud az IR mit kezdeni. :(

Tatanka írta:
bármilyen valószínű támadást ki tud védeni a harckocsi,

Ez egyszerűen fantasztikus, hogy valamiféle páncéltörő cuccal rálőnek a tankra, és az szinte sértetlenül robog tovább. :shock: Persze, ne feledjük el, hogy ez a demo videó. :P

Üdv, roberto

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: csüt. okt. 31, 2013 11:21 pm

Kisvargacz, a képről nem esik le nekem a dolog, viszont a videó a Shtora rendszert mutatja be.
Akkor akit érdekel, annak megpróbálom kifejteni a különbséget az alapján, amit olvastam róluk (a profik meg javítsanak ki, mert biztos tévedni fogok pár dologban):
A reaktív páncélzat gondolom, senkinek sem újdonság. Viszont emellett a T-90-esen általánosan alkalmazzák a Shtora rendszert. Hivatalosan ez a SACLOS (Semi-automatic command to line of sight) irányítású rakéták ellen van. Ilyen pl. a TOW.
A Shtora rendszer érzékeli, ha a tankot egy rakéta-irányító lézerrel becélozzák, és abba az irányba fordítja a toronyt automatikusan, majd két dolgot csinál:
-Az infrafény számára is áthatolhatatlan ködöt/füstöt képező gránátokat lő ki. (alábbi videón 2:40-től)
-A torony elején lévő két hatalmas teljesítményű infra reflektorral elvakítja az ellenség irányító rendszerét. (videón 3:15)

A másik pedig az Arena rendszer. Ez "egyszerűen" ellentámadást indít a bejövő rakéták ellen, kilő egy töltetet, ami a tank mellett felrobbanva, attól pár méterre elműködteti a tankot támadó rakéta robbanófejét, így a kumulatív sugár/tandem robbanófej sem jelent veszélyt a tankra, ráadásul ahogy elnézem, a kilőtt Arena lövedék egy irányított töltet, ami így meg sem csiklandozza a saját tankjuk páncélját/védelmét. (lenti videón 1:15-től)

Elméletileg ezzel, illetve ezeket a rendszereket kombinálva egy ideig bármilyen valószínű támadást ki tud védeni a harckocsi, ha a jelenlegi nyugati fegyvereket is nézzük. (nyilván ezek ellen szeretnének védelmet nyújtani a tankjuknak)

Viszont azt olvastam, hogy az Arenát csak kipróbálták, de nem, vagy csak elszórtan alkalmazzák a T-90-eseken, mert elveszi a helyett a reaktív páncélzat kazettáitól. Erre lennék kíváncsi, hogy hol is fedik/veszik el a helyet/akadályozzák egymást(ól), mert szerintem a videókból sem derül ki egyértelműen, és szívem szerint maketten alkalmaznám az Arena rendszert, még ha az is az ára, hogy 1-2 reaktív kazettát le kell hagynom! :wink:

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: csüt. okt. 31, 2013 9:15 am

Tatanka írta:
OFF:
Nem találtam harckocsis topicot, úgy hogy ide:
Olvastam, hogy a T-90-esre az Arena rendszert nem szerelik fel, mert elveszi a helyet a reaktív kazettáktól, viszont nem sikerült képek alapján kiderítenem (illetve egyik sem ábrázolta pontosan), hogy hogy is néz ki ez külsőleg, hol és mennyi helyet foglal.
Modellezés/makettezés miatt érdekel, na meg amúgy is! :wink:

HA megnézed ezt a (bár 72-es) képet,és a videót,akkor érthető, hogy nem tudják felhelyezni az arena-t.
Ha érdekel ez a reaktiv kazettés dolog,elő tudok kotorni egy-két autentikus képet a sajátjaim közül még az MH-s korszakomból.
Kép

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: csüt. okt. 31, 2013 7:42 am

Szia,

Tatanka írta:
OFF:
Nem találtam harckocsis topicot, úgy hogy ide:

Még jó. :P Mind1, orosz, orosz. :D

Tatanka írta:
Olvastam, hogy a T-90-esre az Arena rendszert nem szerelik fel, mert elveszi a helyet a reaktív kazettáktól, ... hogy hogy is néz ki ez külsőleg, hol és mennyi helyet foglal.

Természetesen még a kérdésedet sem értem, de ennyit tudok segíteni: :?

Kép

https://www.google.hu/search?q=t-90+tan ... 76&bih=865

Üdv, roberto

Linkelésnél ne használj url taget!!!!! Mod by Hitman

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 106 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra