SoftAir.hu
Airsoft fórum
KERESÉS
Vezérlőpult
Konverter
Cikkek

Taglista
Csoportok
GyIK
MASZ 2015
Fórumszabályok
Webmail
JÁTÉK NAPTÁR
Pontos idő: kedd nov. 13, 2018 2:31 am

Időzóna: UTC + 1 óra

Új téma nyitása A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 46 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Szerző PM
Fórumtag

HozzászólásHozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szomb. ápr. 26, 2008 6:36 pm
HozzászólásMutasd csak ezt az üzenetet

Gaboo írta:

Én meg azt gondoltam vmi csillagászati dologról van szó, de így szerintem elérhető.
A határon nem volt gond a fegyverekkel?

Milyen határ? nincs határ már :D

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: szomb. ápr. 26, 2008 6:32 pm

Ace írta:
Hárman mentünk egy autóval útiköltség 10-11e volt per koponya (benya + autópálya díjak) + részvételi díj 10Euró. Meg ami ételt italt vittél még.

Asszem ennyi volt.

Én meg azt gondoltam vmi csillagászati dologról van szó, de így szerintem elérhető.
A határon nem volt gond a fegyverekkel?

Vissza a tetejére
Fórumtag

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 24, 2008 3:44 pm

300-350 kopf

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 24, 2008 3:39 pm

Mekkora volt az egész játék létszáma?

Vissza a tetejére
Fórumtag

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 24, 2008 3:26 pm

Köszi az igen hosszú és mindenre kiterjedő beszámolót.Érdeklődve olvastam a kommenteket is.Jó játék lehetett!külön tetszik az hogy nem sokat kellett lőni a feladatok teljesítéséhez, illetve nem Vietnam vagy az egyéb szokásos háttér adta a kerettörténetet.
majd talán egyszer én is valahogy... :)

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 24, 2008 12:45 pm

Hárman mentünk egy autóval útiköltség 10-11e volt per koponya (benya + autópálya díjak) + részvételi díj 10Euró. Meg ami ételt italt vittél még.

Asszem ennyi volt.
[My best friends][Kezdőknek segítség]

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Fórumtag

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 24, 2008 12:38 pm

Uhh, jó játék lehetett!

Megkérdezhetem hogy mibe fájt ez nektek? Ha nem akkor bocs :D

Vissza a tetejére
Admin

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 24, 2008 7:38 am

BorgWarrior írta:
mázlisták ;) trasher, faszák a képeid nagyon!

Trasher írta:
Ajánlom a D-force-os (CNN-ként játszottak) képeket!

Link helyesen:
http://www.dforce.sk/data/foto/abkhazia1024.rar

Vissza a tetejére
Admin

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 24, 2008 7:38 am

Szervezői összesítés (csehül tudók előnyben) valamint rengeteg képgaléria linkje. (az oldal alján)

Vissza a tetejére
Admin

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 24, 2008 7:37 am

Abkhazia 1992 - 1993

2008. április 11 - 13. között került megrendezésre a cseh Wolfpack team által egy, a grúz-abház konfliktust felölelő, szigorúan meghívásos játék, a Csehországi Milovice ex-orosz katonai bázisán. A bázis méreteiről támpontként szolgálhat, hogy a teljes bázis fénykorában több mint 100 ezer ember állandó befogadására volt alkalmas, míg a komplexum reptere a mai napig Bécs és Brno szükségreptere. Naponta volt direkt vonat Moszkvába... Sokak szerint Európa legjobb szellemvárosa, messze jobb, mint az Angliában található speciális kiképző város. A jellemzően 3-5 szintes épületek némi üvegezés és rendrakás után lakható állapotúak lennének…

Amikor először megláttam a területet, nem hittem a szememnek. Egy igazi paradicsom, végtelen lehetőségek tárháza fogadott bennünket. Ha itthon egyetlen ilyen sorház lenne, amiből kint volt egy csomó, akkor már más jellegű, színvonalasabb játékokat is lehetne szervezni. Ajtókkal, komplett lakásokkal, néhol még bútorokkal, letépett tapétával, a látvány fenomenális volt. Akkora területen minden, mint egy kisebb falu. Vagy nem is annyira kicsi.

A 33 órás hardcore milsim játékban 4 fél vett rész, összesen közel 400 fővel:
- UN, mint békefenntartók
- grúz hadsereg, mint helyi erők
- oroszok, akik fegyvert és utánpótlást szállítottak a abház ellenállásnak
- abház lázadók, akik drog és alkohol illegális előállításból finanszírozták harcukat

Néhány résztvevő nemzet, a teljesség igénye nélkül: csehek, szlovákok, szlovének, ukránok, svédek, svájciak, osztrákok, litvánok, oroszok és persze mi, magyarok.
A magyar kontingens két részre oszlott, a Tigrisek (Mac vezetésével Sten, Ranger, Mongouse és HC Zoli) kéksisakosként tevékenykedtek, míg mi (Trasher vezetésével Starlight, MZoli, Kimura, Rephyx, Ace, Makma, Bulldog, Ragnar és kvitya) alkalmi rajként a grúz oldalon harcoltunk.
A kintiek közül sokakat már ismerősként üdvözöltünk Szlovákiából vagy Szlovénektől, amikor náluk vendégeskedtünk. Angolul mindenkivel jól meg tudtuk értetni magunkat, rendkívüli volt a hangulat. Mindenki úgy harcolt ott, mintha már ezt ezer éve együtt csinálnánk.

Kiemelt figyelmet érdemel, hogy a kronózás nélküli fegyverek (előzetes tájékoztatás szerint assault fegyverre és géppuskára max. M140 - épületben is, sniperre M300 limit vonatkozott) és a hardcore szabályok ellenére az FPS átlag messze 400 alatt maradt s mindössze egyetlen sérülés történt, egy srác aknába esett, lábsérülése (törése talán) lett. A helyszínen ügyelő mentőkocsival azonnal bevitték, ellátták, visszahozták. Senkinek sem lett hámsérülése a találatoktól, fejre összességében is elenyésző találat esett, mivel mindenki kerülte a fejre leadott lövéseket s nem volt vitatható vagy akár kétséges helyzet sem. Sőt, szóváltás sem történt (kifejezetten körbekérdezgettünk jó néhány csapatot).
A szervezők folyamatosan szedték a szemetes zsákokat, más dolguk gyakorlatilag nem akadt. Profin szervezett és profin lebonyolított játék volt, kifejezetten fanatikus résztvevőkkel.

Ennyi bevezető után:
A magyarok nagy része konvojban közlekedett, a kora reggeli indulás után 7 és fél órás bruttó menetidő alatt két országon keresztül érkeztünk a „rövidebb” úton Milovicébe. A szlovák és cseh településekre és főként útviszonyokra közös megegyezés után a korai ’70es évek jelző illik a legjobban, az autópályáról például már csak a sínek hiányoznak, úgy tűnik a talpfákat beépítették, kár, hogy elfelejtették aszfalttal elsimítani utána (volt rész, ahol határozottan felnin gurulás érzetünk volt, macskakővel fűszerezve)…A fegyverek szállítása –miként várható volt- semmi gondot nem okozott.

Grúz szemszögből:

A kötelező regisztráció után elfoglaltuk a „grúz” lakóépületek egyikének 4. emeletén kiszemelt lakásunkat, némi rendrakás után optimista módon berendezkedtünk, mondván, bőven lesz időnk pihenni (kötelezően szemüvegben...), például a két órás visszaállások alatt…
A játék pénteken éjfélkor indult, első feladatunk egy cseh rajjal közösen járőrtevékenység és igazoltatás volt, beleértve a „civilek” alapos átvizsgálását is, illegális felszerelést keresve. A borult idő miatti elenyésző látótávolság illetve az épületek közötti vaksötét kiemelten fontossá tette a rajban az éjjellátóval rendelkező embereket, hisz a csempészek és potenciális orvlövészek bárhol meglapulhattak, akár egy panelház sor tetején is – míg mi engedély nélkül nem léphettünk az épületekbe, csak pontosan azonosított helyről minket érő támadás esetén, akkor is csak a támadó helyének felderítésére. A „civilek” között akadt 8 keresett személy is, elfogásuk kiemelt fontossággal bírt (vaksötétben fekete-fehér igazolványkép méretű kép alapján azonosítani valakit igazán szívás). A civilek közül sokan késsel indultak, így folyamatosan figyelnünk kellett egymásra s a „civilekre” is, akik rendkívül agresszívan s folyamatosan utasításainkat szabotálva (szerintem hihetetlenül jól) játszották szerepüket. Persze a nyolc nyelven üvöltöző 20-30 fős csoportok, melyet lökdösődő, rajtársakat körülvevő, elcibálni és késelni akaró „civilekből” álltak eléggé sokkolóak voltak, s velük szemben mi, egy 10 fős raj eléggé nehezen boldogultunk, de veszteség nélkül megoldottuk végül is, s mindezek mellett 2 célszemélyt és 3 reg. nélküli személyt is kivittünk. Végig hihetetlenül szervezetten működtek a játék folyamán, folyamatosan dobáltak le mögénk, a már átvizsgált területekre „civileket”. Folyamatosan jöttek a gyerekkel a karjukon kaját kéregető helybeliek; a bevitt „Koljáért” pénzt követelő falusiak állandóan zaklatták a katonákat és az UN-t, a következő napon is. Majd elkezdett szakadni a jégeső… A felhőszakadás után folytatva a feladatunkat hajnalig járőröztünk (már akit nem lőttek le az egyébként semleges UN fiúk ijedtükben) és igazoltattunk.

Az első komolyabb tűzharc hajnali négy körül következett be, amikor a már kissé fáradt, álmos magyar kontingenst egy nagyobb ötemeletes épületből, és a másik oldalról két ház közül keresztbe lőttek. Elég nagy lett a felfordulás, az éjszaka sötétjében senki nem tudta, honnan lőttek pontosan. Kísérteties, ilyenkor átfut az ember agyán, egy éles helyzetben, nem ússzuk meg ezt ilyen könnyen. De ezért van ez a játék, hogy olyan tapasztalatokat szerezhessünk, amit máskor a bőrünk árán kéne. Ez is megmutatta, senki sem lehet biztonságban, még a legváratlanabb helyzetben is belesétálhatunk csapdákba.

Majd némi pihenő következett, persze a lakótárs svédekkel a lépcsőház közösen történő be-botló drótozása után.
Reggel hóembert építettünk a szobában (jó néhány hálózsák kukában végzi, alkalmatlanság okán...) miközben az alattunk lakó svéd csapat vidáman géppuskázott a teraszokról, mivel a szállások is támadhatóak voltak s az oroszok ki is szerették volna mindezt használni... Majd indult egy újabb aktív nap: járőrözés, épület átvizsgálás (itt kell megemlítenem a svédek technikáját: két raj párhuzamososan megrohamozott két egymás melletti lépcsőházat és keresztben fedezve egymást haladtak egyszerre felfelé az épületben), a HQ őrzése az orvlövészek és „civilek” károkozása ellen. Természetesen a meglepetésszerűen tábort meglátogató tábornok úrnak is ki kellett vágni a rezet, és nagyszerű díszszemlét rendeztek neki - ez bónusz pontot jelentett.
Napközben esett meg, hogy a főparancsnokunk, Brujo légicsapást kért egy általunk éppen uralom alá vont épület ellen, így két egységből összesen 10en mentünk pihenni, 3 ellenféllel karöltve...

Az állandó terepjárós és civil járműves jelenlét után (összesen cca. 15-20 terepjáró és kb 8-10 folyamatosan mozgásban lévő autón kívül) Bulldog délután egyszer csak délibábot látott - begördült egy páncélos konvoj a bázisunkra: egy OT-64 SKOT, két BRDM-2es és egy ZIL-135ösre telepített FROG 7-es föld-föld rakétával (nukleáris csapásmérő képességű rakéta!) és persze a kísérő terepjárókkal, majd leparkoltak az épület körül, megalapozandó az éjszakai és vasárnap reggeli feladatokat. Mivel a rajunk nagy része pihent, így hárman kaptuk meg a HQ keleti oldalának védelmét, este nyolctól reggel nyolcig. Kicsit meglepődtünk, tekintve, hogy azon az oldalon az erdő és az előtte elterülő bozótos közel a bázisunkig nyúlt és ekkorra minden felkelő fel lett fegyverezve (átlag 5-6 emberre jutott egy géppuska és minden 10.re egy éjjellátó…) és hozzájuk csatlakoztak az oroszok is, így összesen cca. 150-170 kevéssé barátságos emberről beszélünk. Persze védelembe húzódtunk és ekkor ismét beindultak éjjelre az aggregátorok, reflektorfénnyel árasztva el hátulról a fedezékeinket. Ekkor nyertem egy újabb pihenőt, mivel az aktuális ID szám percekkel korábbi változása nem jutott el hozzám (elakadt egy rajtársamnál) és nem előírás szerint azonosítottam egy előre bejelentett beérkező baráti rajt. A többiek hajnalig sikeresen védték a járműveket, a mindkét oldalról folyamatos géppuska tűzben nem jutott be az ellenség a bázisra – míg terepjáróval a kapun áttörve bombát nem dobtak a rakétahordozó alá. Persze ez csak fokozta az összecsapás hevességét, a küzdő felek elszántságát. Figyelmet érdemel az oroszok oldalon néhány játékos rutinja, amivel bekúsztak a reflektorok, éjjellátós őrök és a védőzóna ellenére a bázisunkra, lekéseltek fél tucat embert az óvatlanul előremerészkedő parancsnokkal együtt, majd az egyik BDRM-re is bombát telepíttetek. A játék vasárnap délelőtt 9-kor lett lefújva, a lefújás előtt senki nem hagyta el a játékot, utána kedélyes csevej, emléktárgy- és kontaktcsere és persze fotózgatás következett. A szemetét mindenki összeszedte, a kiásott lövészgödröket és árkokat betemette, semmi nyoma nem maradt a játéknak, a kilőtt BB-ken kívül; így is lehet csinálni....
Hazafelé a „gyorsabb úton” haladva röpke másfél órát nyertünk, este hatra értünk Budapestre, röpke 60 órával indulásunk után.

Egyéni kommentek, a játék után átgondolva:

„Ami különösen jó volt ebben az egészben, hogy egy átlag itthoni játékon több ezret ellő az ember, kint a táraimat kiüríteni se sikerült teljesen, ami 400 BB-t jelent. Ennek jelentősebb része is a lázadók lába mellé ment, hogy hagyjanak minket békén, illetve belőni a puskát. A kevés lövés ellenére mégis nagy akciók és sok izgalom volt.”

„A játékot nagyon élveztem személy szerint, jó volt mind a grúz, mind pedig a magyar oldalon játszani, mászkálni, lopakodni, felderíteni veletek. Kifejezetten élvezetes volt látni a többieken es magamon az alkalmazkodást a helyzethez, a játék lassabb ütemezéséhez es a két órás respawnhoz, valamint a hosszú játékidőhöz.
Azt hiszem mindannyian egyet érthetünk benne, hogy ez egy sokkal izgalmasabb játék volt, mint akciódús, de (ellentétben pl. a Mashtoor-al, ami akciódús volt, de kevéssé izgalmas) ez így volt jó es kerek. Emiatt en meg simán ráhúztam volna 1-2 napot, nagyon rossz volt felkelni, beöltözni es látni, hogy vége a játéknak reggel 9-kor.
A 2 órás pihi miatt minden küldetésnek bevetés/meló feelingje volt, es jó volt látni hogy milyen komolyan veszik egyesek a játékot. Mi sem voltak rosszak, sőt, (elvégre a magyar airsoft krémje vagyunk, hihihi) de azért az egész éjszakás őrséget/szolgálatot átnyomó szlovénoknak, árokásó/bunkerépítő/földmunkás lengyeleknek minden elismerésem.

Negatívumként éltem meg a rengeteg játékon kívüli civilt, bringást, motorost, (nyitott pálya) valamint azt, hogy - annak ellenére hogy jó dolog közkatonának lenni - semennyire sem értettem a játék felet sem, es ez az "elveszes" a részletekben kicsit zavart. Szemely szerint en szeretek tisztában lenni mindennel, es ez elég kevéssé volt adott. A pálya kb. 70%-at nem is láttam, valamint az oroszokat körüllengő mítosz (nem voltak benne a kiirásban) sem jött be annyira, még ha globálisan indokolt is volt. Zavart meg (mondjuk ezt is nehéz kivitelezni) hogy általában béna parancsokat kaptunk, ami a "maradjatok itt es őrködjetek"-ből állt.

Tapasztalat pedig annyi, hogy szinte sehol sem vagyunk az airsoftban nemzetközi viszonylatban. Fegyver tuning, bevásárlás, lődözés, kószálás, az megy, de az egységes, csapatszintű megjelenés, összetartás, (közös egyenruha, közös árokásás, munka) kitartás és fókuszálás (őrködés egész éjjel, feladatcentrikusság) - tehát összefoglalóan a profizmus - terén még jócskán van mit tanulnunk - illetve tanulnia az otthoniaknak.

Összességében remek játék, remek helyen, remek társasággal - sokat tanultam, es remélem meg fogok is.”

„Én úgy gondolom, hogy a külföldi csapatok tényleg profik voltak, bár, nem hinném, hogy a szakadék olyan hatalmas lenne a jobb hazai csapatok, illetve a külföldiek között. Szerintem mi is jól, és korrektül játszottunk, szóval ebben nincs különbség. A felszerelés egységessége, nos ebbe valóban van hiányosság, de lassan ezek a dolgok is alakulnak, akár a Skorpiók esetén, és a leendő külföldre járó csapat, a Gyóntatók esetében is. A Tigriseknél nagyjából egységes a cucc /ha tévedek, javítsatok ki - bár Ranger mindig más cuccban utazik ki /, a Deltánál nem tudom mi a helyzet.

Az, hogy pl. a szlovének /tényleg, Dekiék csapatának mi a neve?/, vittek ki generátort, meg pár cuccost, háát... végülis, ha mi is annyian lennénk... Meg, ha nálunk is lennének hasonló gamék... Nyilván ezen kellene javítanunk, ami lassan talán alakul is.

Játéktudásban náluk is vannak hiányosságok, pl. a svédektől nem voltam elájulva, sőőőt, illetve azért bázisvédelemkor is az egyik Marpatos egység elég töktelenül reagált egy támadásra... Nem mondom, h mi mindig 100%on voltunk, de náluk is voltak hiányosságok.

Ráadásul a Marpatos srácból k€rva sok volt, én pl. elképzelhetőnek tartom,h sokan aludtak, mégis mindig eleget láttunk belőlük. 20-25 embernél ez már nem feltűnő.”

„Le vagyunk e maradva?
Na, ez nem kérdés!
Részünkről úgy gondolom, hogy elég komolyan vettük, még ha sokat nevettünk "pihenőben" vagy a 4(!) órás porta szolgálat 2 és feledik órájában kifeküdtem napozni azok után, hogy el lett mondva a feladatok max 1 órásak lesznek és főleg az ilyen szar feladatok.
Max összefüggően 1-2 órákat aludtunk, ami arra volt elég, hogy a fáradtságot szinten tartsuk, de ehhez mértan se morogtunk mikor a vasárnap hajnali "ti most 2-3 órát pihenhettek, mert készenlétben vagytok" feladatnál legalább 5-6 (!) alkalommal vertek ki az ágyból azért, hogy felöltözzünk és a folyósón gyülekezve egy másik parancsnok elmondja, hogy "ti most 2-3 órát pihenhettek, mert készenlétben vagytok". Mégis lemásztunk védeni 2-3 között, illetve kimentünk ketten "mókázni" 4-kor. Ezt is azért tettük, mert zéró tájékoztatást kaptunk igazából. "

"Amit levontam a mi oldalunknál.
A DPM csapattól illetve egy másik cseh csapattól voltak a parancsnokok kinevezve. Nos ezért az összes DPM ruhás csapat, akik láthatólag mind baráti viszonyt ápoltak a pk-al ezt már csak a kis HQ porta szolgálatom alatt sikerült észrevennem. A lényeg, hogy ők mind-mind terepjáróztak vagy csak simán elég krémes feladatokat kaptak.
A cseh brigád is szombatról vasárnapra virradólag őrizhette a HQ-t hajnalban, na de rendesen egy huzamba több órát alhattak.
Mind két brigád kitett legalább 1-1 szakaszt.
A mi szakaszunknál a szlovákok nem beszéltek angolul és nem voltak hajlandóak kooperálni a másik két rajunkkal. Az első rajjal hibátlan volt az együttműködés viszont őket meg a HQ szarta le. Egyszerűen nem reagáltak, sose ha hívtak gyakorlatilag 1-2 alkalomtól eltekintve. Arra se reagáltak mikor az egyik fejesről hírszerzési adatot közöltünk velük.
A további krémes feladatokat, főleg az északabbra lévő erdős területeken, olyan csapatok kapták, mint az URNA vagy a 22 SAS. Az urna az tényleg profi csapat a 22 SAS-ról nem tudok semmit, de az nonszensz hogy a rádiózás e kettő egység között illetve a további "speciális" egységek között és a HQ felé folyt.

Talán ha nagyobb számban leszünk kint és egy oldalon akkor a számunk miatt mégse vesznek fél vállról.

Jah és részemről, ha tehetném, megválogatnám, kivel megyek ki egy ilyen volumenű külföldi játékra. Ha már itt megy a szottyogás, plusz, amit eddig itthon láttam csapatoktól, vagy odakinn, nem biztos, hogy olyan túl sok rátermett és rugalmas ember vagy csapat van idehaza akik elviselnék, hogy egy poros törmelékes épületben kell aludniuk vagy éppen nem aludniuk és két napig nem ehetnek MC DONALDOS kaját."

Szervezésről:

Tényleg profin meg lett szervezve, büfé, budi(bár az 5 darab toi-toi nem kevés 400 embernek? - javítsatok ki ha több volt).
UN oldalon a vezetés az elején egész jól rendbe szedte a gondolatait, voltak tervek h forgatják a feladatokat a szakaszok között, de már itt látszott h mi leszünk, a tedd ide tedd oda csapat (sajnos). De aztán többen leléptek haza szombat délután/este így kijutott nekünk is a többletből, ami a szombat esti tényleges pihenőnkből ment el, ugyanis azt ígérték h majd akkor kapunk 6 órát egyhuzamban.

Összességében nagyon jó volt a játék, tetszett. Bár jobb lett volna, ha komolyabban vesznek minket. Szombat éjjel azt hiszem a földszinten bizonyítottunk. Talán legközelebb.”

A visszajelzések alapján a magyar kontingens remekül helytállt, mindent beleadva kivívta a szervezők és a többi résztvevő tiszteletét.

Érdekességként, az ellőt BB mennyiségek, személyre bontva:

„Kilövés: 1
BB felhasználás: kb. 330 db

Ez azt jelenti, hogy kb óránként 10-et lőttem. Mondjuk nekünk azt mondták az eligen, hogy minél kevesebb a lövésszámunk, annál sikeresebbek vagyunk.”

„Én kb. 2 db embert szedtem le:)”

„Egyébként 3 embert lőttem ki. kb. 500-600bb-t lőttem el.

A kondimon javítani kell, kicsit sok a plusz súly”

„2 ember, 20 BB... beleértve a próbálkozást a HQ-val szemközti házban az orvlövész felé Ő tudott 70+ métert, én nem igazán”

„Találatok:
1 embert láttam h én szedek ki. a 2. találatomban nem vagyok biztos és egy őrangyal nagyon vigyázott rám
kb. 350 bb ment el.”

„Egyébként 3 ember, ebből 1 lázadó, két fegyverrel összesen kb. 400 BB”

„1 lövés pisztollyal, 1 kill.
kb. 25 lövés sniperrel, ebből 2 kill”

„Frag-ek: M14-gyel 3 (4?) ember, pisztollyal 1.
Fogyott kb. 350 bb, két elem a fegyverlámpába, meg egy alsónadrág, amikor félig körbevettek/lökdöstek/üldöztek a civilek...”

„Kb. 3 tárat ürítettem ki ebből hajnalban 1 teljes 110 eset 1 emberre - nem vállalta be a találatot mindössze 5m re volt tőlem, de itt már nem vettük komolyan a dolgot .”

„Tuti kilőve 1 ember/ 20 BB, fedezettűzre 300 BB, A "lépcsőharc" kb. 60 BB

Vissza a tetejére
Admin

HozzászólásElküldve: kedd ápr. 22, 2008 9:13 pm

Békefentarás Abakháziában

Úgy gondolom, hogy igencsak lutri volt az UN oldalra jelentkezés, a számukra ismeretlen, bár előzetes hírek szerint kiváló szervezőgárda miatt.
Ennek ellenére lelkesen kezdtük a készülődést a szerepre, mind az ötünk számára beszereztünk kék barettet, a sisakjaink kék színt, és UN feliratot kaptak.
A Kvitya által már leírt kalandos utazás után mi is beregisztráltunk, ahol mi is megkaptuk a minden játékosnak járó kis egységcsomagot. Ez nekünk egy kétoldalas (csak a város, és a teljes pálya) térképet, egy UN ID-kártyát, egy részvételi kártyát, és egy kék karszalagot biztosítótűvel tartalmazott.. Itt megkaptuk még a részvételt igazoló csuklópántot is, így nem volt akadálya, hogy némi pakolászás után bemálházzunk az UN HQ-ra. Mint kiderült, a korai érkezés nem volt rossz ötlet, egyrészt, mert így válogathattunk a szobák közt, melyekből egy második emeletit választottunk. Másrészt viszont még világosban igen alaposan kitakaríthattuk a körletet, ami az itthoni viszonyoknak megfelelően sittel, üvegcseréppel bőven el volt látva. (Viszont szemét gyakorlatilag nem volt!) Az ablak befedése után már csak várakoznunk kellett az eligazításra, ami 22:00-kor meg is történt.
Itt megtudtuk, hogy a megjelent kb. 140 UN-est raj- szakasz- századszintre szervezik. Bemutatták a parancsnokokat is, majd beosztottak minket is az egyetlen nemzetközi szakaszba, amiben csehek, szlovákok, és mi magyarok voltunk. 23:00-kor újabb eligazítás volt, ám ezúttal az épület előtti alakulótéren, minden katonának. Persze ebből egy büdös szót nem értettünk, mert az előzetes tájékoztatással ellentétben (a játék nyelve cseh, és angol), kizárólag csehül tartották meg. Mondjuk, mint utólag kiderült nem feledkeztek meg rólunk, mert a fülünket megütő „Maďarum” szó környezete azt jelentette, mondják el nekünk is az alapszabályokat, és a biztonsági tudnivalókat. Még egy gyors rajparancsnoki eligazításunk volt, ahol kiosztották a körözött személyek fényképalbumát, és az angol nyelvű térképeket, valamint megtudtuk, hogy az első feladatunk három óra alvás. Ennek nem nagyon örültünk, mert mindenki tettre készen állt, de végülis a hosszú nap fáradalmai meggyőztek minket, hogy nem is olyan rossz feladat ez. Az éjjeli vihar, és jégeső meg tökéletesen biztossá tett benne, hogy ez egy igen jó feladat…
Az éjszaka közepén ébresztettek, hogy a QRT (gyorsreagálású erők) szolgálatot átvegyük. Ezt meg is tettük, majd békésen aludtunk tovább. Egészen 04:40-ig, amikor is riasztást kaptunk, hogy egy tűzharcba keveredett, és szétszóródott rajunknak támogatást nyújtsunk. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy a pálya városi részét végiglopakodtuk, és sikerrel végrehajtottuk a küldetést. Éppen időben értünk vissza, hogy átvegyük a kapuszolgálatot, ami az ID kártyák ellenőrzéséből, és az épület körüli járőrből állt. Röpke egy óra után leváltottak, és felmehettünk a körletbe, ahol nekiláttunk a reggelinek. Az első falatnál jött a parancs, hogy feladatra indulunk…
Még szerencse, hogy a magunkkal vitt MRE fejadagokban van sok apróság, így azokat elvíve tudtuk majszolni valamit.
A feladat nem volt különösebben izgalmas, a szakasz két raja egy úton hosszában felvonulva esetleges beszivárgást kellett megakadályozni, míg egy raj az út túloldalán lévő erdőben végzett felderítést. Érdekes módon az út olyan volt, amit valódi autós civilek is használtak, akiket egyáltalán nem lepett meg a fegyveres társaságunk. Még a helyi rendőrjárőrt sem… Ezen a feladaton egyetlen érdekes pont volt, a szlovák kollégák feltartóztattak, és visszafordítottak pár embert, akinek nem volt regisztrációja a játékra, csak simán be akartak lógni.
Visszatérve a bázisra befejeztük a reggelit, és lepihentünk. Amint Sten is kényelmesen elhelyezkedett, és magára húzta a takarót, eligazításra hívtak minket…

Itt megtudtuk, hogy most egy kicsit izgalmasabb feladat vár ránk, a városban kell járőrözni. Három rajunk megkapta a maga járőrözési körzetét, és nekiláttunk a feladatnak. A hangulat nyugodt volt, a civilek békések voltak, és együttműködtek az igazoltatások során.
A Grúz HQ-nál összefutottunk az 1. rajt adó 144PiBtl-el, akik éppen egy körözött személyt emeltek ki, akit a fél rajuk visszavitte a HQ-ra. A maradék pár ember csatlakozott hozzánk, és a kapott utasítás értelmében elindultunk a 24-es épület felé droglabort felderíteni, és felszámolni. Amíg a mi rajunk kutatott, addig az 144PiBtl három embere kintről biztosította az épületet, ami nem sokáig tartott, mert kintről lövések hallatszottak.
A külső biztosítókat megtámadták, és két emberüket le is lőtték, a harmadiknak éppenhogycsak sikerült bejönni az épületbe. Őt azonban egy nagyobb csoport nem éppen barátságos civil követte, és amíg a kapualjban kedvesen ordibáltunk egymással, a hátsó ablakban egy késsel felfegyverzett civil akarta rövidre zárni a helyzetet. Ezt Sten szerencsére megakadályozta, és elkergette a civilt, a HQ közben visszavonulási parancsot adott, tehát a helyzet megoldódni látszott, kivonultunk az épületből, megkezdtük a körzet elhagyását.
Ekkor azonban elszabadult a pokol. A velünk lévő utolsó 1. rajbeli embert lelőtte egy mesterlövész az emeletről. Mi azonnal tüzet nyitottunk a feltételezett lőállásra, és kivontuk magunkat a tűzvonalból, és az út túloldalán fedezéket kerestünk. Próbáltuk elérni a HQ-t, de sajnos nem sikerült, viszont az 1. raj visszatért fogolykísérőit elértük, akik megtaláltak minket. Gyors helyzetértékelés, és a HQ-val kommunikáció után megindult a közös rajunk, hogy a mesterlövészt kifüstöljük. A folyosó vége felé haladva ismét lőni kezdtek ránk a szemben lévő épületből, és, hogy ne legyen egyszerű a helyzet, még rajunk két –előzőleg a parkolóba kiszaladt- tagját is be kellett navigálni. Sajnos az 144PiBtl-t itt is érte veszteség, miközben kivonultunk.
Soraink rövid rendezése után folytattuk a járőrözést, és a Grúz HQ felé vettük az irányt.
Itt egy kb. 50 főből álló civil tüntetést találtunk. Úgy 40 méterre lehettünk, amikor tüzet nyitottak rájuk a HQ-ról. A mészárlás óriási volt, 10-12 civil feküdt a földön halottan, vagy sebesülten. Az események alaposan felpörögtek, elsőnek tüzet szüntesst kiabálva berohantunk, és így megállt a mészárlás. Aztán Ranger, és Mongouse a 144PiBtl-esekkel megkezdte elsősegélyben részesíteni, és kimenteni a sebesülteket, Sten fotózott, HcZoli, és én pedig biztosítottunk, valamint én felvettem a kapcsolatot a HQ-val, akik erősítést ugyan nem tudtak küldeni, de utasítást adtak, hogy tartsuk a pozíciót, de tűnjünk el, ha a helyzet forróvá válik. Ezalatt, a megmaradt civilek, és a hozzájuk csapódott frissen érkezők zúgolódni kezdtek, és még őket is csitítani kellett. Kis idő elteltével a helyzet normalizálódott, a civilek visszahúzódtak, és mi is vissza lettünk hívva a HQ-ra.
Megebédeltünk, majd mikor Sten felhúzta a cipzárt a hálózsákján megjelent az ismerős arc, és a már várt mondat: „Hi Guys!” Az eligazításon közölték, hogy meg fogjuk támadni az orosz HQ-t, két szakasszal. Kocsira szálltunk, és kiutaztunk a megindulási körzetbe, ahol deszantolás után megindultunk hegynek fel.
Ez a támadás eleve kudarcra volt ítélve, mivel sem részletes eligazítás, sem támadási terv, sem helyszíni irányítás nem volt. A nyílt támadás nem volt eredményes, ezért a 144-esekkel kerülni akartunk jobbról, de sajnos az oroszok nem csak magát a bázist védték, hanem a nagyobb körzetet is. Itt sikerült Mongousezal begyűjteni az első kilövésünket, ami 2 óra pihenőt jelentett. A többiek a sikertelen jobb oldal után próbáltak a baloldalon is támadni, de esély sem volt a sikerre. De legalább jót futottak a pozícióváltásoknál, mert az ellenség a legkisebb mozgást is –amúgy oroszosan- BB záporral jutalmazta. Aztán ez a támadás le is lett fújva, és „hazajöttek” ők is.
Sten hálózsákjának a cipzárja adta meg a jelet a következő küldetésre –Sten hálózsákhasználatát erősen korlátozó fenyegetések közepette-, ami három órás kapuügyeletet jelentett. Ez is eltelt valahogy, és három óra valódi pihenés következett, amit elég nehéz volt kihasználni, mert az épület belső részeit megerődítették egy várható támadás miatt. Ez persze sok jövésmenéssel, és hangzavarral járt, a lakosztályunkon meg természetesen nem igazán volt ajtó. Igazából az is jó volt már, hogy a bakancsot ledobhattuk, és nem kellett állni.
Valamivel sötétedés előtt meg is támadták a bázist, mi a tetőn foglaltunk állást, de az ellenség a mi lőtávuktól jóval messzebbről kopogtatott, meggyőzve minket arról, hogy jobb, ha az épületbe majdan bejutó ellenséget mészárolgatjuk. Most jöttünk rá, milyen jó választás is volt a második emeleti lakhely, lévén le tudtunk pihenni. Elalvásig a helyzethez nem igazán illő módon felettébb vidáman elemeztük az élelmezésünk alapját képező MRE, valamint a hüvelyes növényalapú konzervek emésztésre gyakorolt kölcsönhatását.
Valamikor éjszaka szóltak, hogy átvettük a QRT szolgálatot, amit tudomásul vettünk, és a másik oldalunkra fordultunk.
Éjfél után riasztást kaptunk. Lementünk a földszintre, ahol azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az ellenség be akar szivárogni az épületbe.
Itt jöttek jól a magunkkal hozott éjjellátó készülékek, hiszen a saját pozíciónk felfedése nélkül figyelhettük meg a környékünket.
Szerencsés módon ki is figyeltem egy alakot, aki az egyik ablak alatt ment át keresztbe. Mivel azonosítani a hovatartozását nem igazán lehetett, a mozgási irányában bejárat az épületbe nem volt, és úgy tudtuk, hogy vannak külső járőrök is, ezért olyan nagy jelentősséget nem tulajdonítottunk az ügynek.
Pár perccel később viszont gyanús lett némi motozás az épületen belülről, holott a folyosón HcZoli, és én voltunk az utolsók. Ezért az éjjellátóval elkezdem sűrűbben pásztázni azt az irányt is. Mivel a folyosón az éjjellátó sem látott rendesen, ezért felvillantgattam az infrafényű lámpát, és a harmadik próbálkozásra egy nagy fekete folttól egy rövid sorozat volt a jutalmam az épületen belülről! Nem talált el, mert amint megláttam ugrottam is a szobába, de nem sokon múlt. Azonnal választűz, és lejelentés, hogy bejutott valaki. Hogy, hogy csinálhatta, azt nem tudom, mert abban a süket csöndben senki nem hallotta, hogy bejött az ablakon, és kijött a folyosóra. Félelmetes volt. Ráadásul nagyon úgy tűnt, hogy a cseh kollégák nem igazán hiszik el, hogy bent van valaki. Néhány percnyi figyelés után kinézve a folyosóra megint ott volt, de nem vette észre, hogy HcZoli, és én is kijöttünk. Mivel előtte mi fedezékben voltunk, ezért nem tudtuk, hogy esetleg egy saját emberünk nem ment-e előre. Rövid sorozata kettőnk közé igazolta hovatartozását. Még párszor eljátszottuk, a bújócskát, de az ellenfél hihetetlenül ügyes volt, hárman nem tudtunk találatot elérni. Lassan a cseh kollégáknak is leesett, hogy itt van valaki, és előkerítettek egy rohamosztagot, akik megpróbálták kifüstölni a szobából a behatolót. Ez sajnos csúfos kudarccal végződött, és ismét kezdetét vette a szobából ki-be tikitaki. Végül valószínűleg HcZoli egy szerencsés lövése vetett véget a párbajnak. Ezután ellenőriztük, hogy nincs-e társa, és visszatértünk pihenni.
Nehezen jött álom a szemünkre, sokáig az események hatása alatt voltunk.
Nem sokkal elalvásunk után ébresztettek, hogy át kell vennünk az első emelet őrségét.
Én a magam részéről ezt a hazavezetés várható fáradalmai miatt kihagytam, de a többiek végigállták ezt az őrséget. Mivel eseménytelen volt, ezért a hideg, a sötét, és a fáradtság még inkább próbára tette a srácokat.
Fél óra alvás után 04:00-kor kaptuk az utasítást, hogy menjünk ki a városba, aminek Ranger, és Sten eleget is tett, és a grúz védők idegein táncolva korai reggelijüket a HQ előtt fogyasztották el. Nem sokkal később ők is begyűjtötték az első visszaállási pihenőjüket.

Eljött a vasárnap reggel, és mi reggeli után leginkább csak pihengettünk, majd csomagolni kezdtünk, és a 10 órakor kiballagtunk a motyónkkal a parkolóba.

Nagyon sajnáltuk, hogy vége lett a játéknak, hiszen egy igen különleges szerepkörben eltöltött hétvége állt mögöttünk, és szerencsére bejött a lutri. Igen kiváló szervezés, és igen kiváló játékosok kombinációja volt ez a játék, hatalmas hiba lett volna kihagyni.
Bár UN-esként nem volt a játék akciódús, de ennek ellenére sokkal jobban élveztem, mint az eddigi játékokat.
Igazi kihívás volt a ROE betartása, a semlegesség megőrzése, és a katonai alakulatban parancsra tevékenykedés.
Nagyon élvezetes volt, hogy cseh rajokkal az együttműködés zökkenőmentes, és gördülékeny volt, különösen a szakaszparancsnoki rajt adó 144PiBtl-el. Köszönet nekik érte!

Vissza a tetejére
  Profil E-mail küldése  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 46 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra